Płytki ceramiczne w kuchni. Co jest istotne?

Płytki ceramiczne to okładzina ścienna i podłogowa, która bardzo często wykorzystywana jest w kuchniach. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Przede wszystkim można bez problemu wybrać twarde, trwałe i nienasiąkliwe płytki, które nawet przy intensywnym użytkowaniu będą się dobrze prezentować w kuchni. To jednak jeszcze nie wszystko. Nie zapominajmy i o tym, że płytki ceramiczne są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Ze względu na dużą popularność tej okładziny, na rynku dostępne są płytki ceramiczne w wielu różnych kolorach i wzorach. Jak wybrać płytki kuchenne? Postaramy się podpowiedzieć Wam, co jest szczególnie ważne przy tej decyzji.


Klasa ścieralności płytek kuchennych
Jednym z ważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie płytek ceramicznych do kuchni, jest ich klasa ścieralności. Chodzi o wartość oznaczoną jako PEI. Im wyższa wartość PEI, tym płytki są bardziej wytrzymałe. W praktyce wygląda to tak, że płytki oznaczone jako PEI1 należy stosować wyłącznie na ściany. PEI2 oaz PEI3 można kłaść na podłogach, ale w pomieszczeniach, które nie są zbyt intensywnie użytkowane przez domowników. Jeśli szukasz płytek na podłogę kuchenną, powinieneś wybrać płytki oznaczone PEI4, które zalecane są właśnie do pomieszczeń często używanych. PEI5 to z kolei oznaczenie, które można spotkać na płytkach przeznaczonych do miejsc użytkowanych publicznie.


Nasiąkliwość płytek kuchennych
Kolejny istotny parametr, który zdecydowanie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze nowych płytek kuchennych. Dlaczego to właściwie takie ważne? Nie zapominajmy o tym, że kuchnia, z racji tego, że tutaj gotujemy, jest to miejsce, gdzie panuje stosunkowo wysoka wilgotność. W takich pomieszczeniach zalecane są płytki o raczej niezbyt dużej nasiąkliwości. Chodzi o to, aby płytki nie pochłaniały wody. W tym przypadku trzeba szczególnie zwrócić uwagę na płytki podłogowe. Pamiętajmy, że para wodna w kuchni może osiąść na ścianach, a później spłynąć na podłogę i po prostu przeniknąć do płytki. Jeśli zatem chodzi o płytki podłogowe do kuchni, optymalnym rozwiązaniem byłyby takie, których nasiąkliwość wynosi 3%. Na szczęście nie jest obecnie problemem, wybrać tego rodzaju okładzinę.


Antypoślizgowość a kwestie bezpieczeństwa
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że płytki kuchenne na podłodze powinny cechować się wysoką antypoślizgowością. Nie zapominajmy o tym, że kuchnia jest miejscem dość intensywnie użytkowanym w każdym domu. Poza ty wilgoć może sprawić, że płytki będą bardziej śliskie - jak wiadomo w przypadku śliskich z natury płytek ryzyko upadku jest bardzo wysokie. Jeśli zależy Ci na wyborze płytek o dobrych parametrach antypoślizgowych, zwró
 uwagę na oznaczenie R na opakowaniu. W przypadku pomieszczeń, które narażone są na stosunkowo wysoką wilgotność, zalecane są płytko oznakowane R8. Uwaga: obecnie można znaleźć pytki antypoślizgowe z wypukłymi i wklęsłymi wzorami, których utrzymanie w czystości jest niestety dość żmudne. Alternatywą są gładkie płytki antypoślizgowe, które pokryte zostały szkliwem antypoślizgowym lub specjalnym impregnatem.


Wielkość płytek
Istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek kuchennych jest ich wielkość. W zasadzie można zdecydować się na dowolny rozmiar - od małych płytek (idealny np. do tworzenia mozaik) po modne obecnie płytki wielkoformatowe. Jednak trzeba w tym przypadku uwzględnić rozmiary kuchni. W mniejszych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem będą mniejsze płytki. Wielkoformatowe płytki wymagałyby docinania w wielu miejscach.


Estetyka pytek kuchennych
Ze względu na mnogość ofert na rynku każdy może znaleźć płytki ceramiczne, które będą mu estetycznie odpowiadać. Standardowo duży zainteresowaniem cieszą się klasyczne płytki ozdobione ornamentami lub motywami kwiatowymi. Do popularnych rozwiązań zaliczają się także płytki ceramiczne, które wizualnie imitują drewno lub kamień naturalny. Również i takie pytki możecie bez problemu zamówić w wielu sklepach internetowych i urządzić kuchnię w wybranym stylu aranżacyjnym.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl